Adoptujesz -ratujesz-dajesz lepsze życie

Jak się przygotować do adopcji kota?

Jak wybrać kota do domu?
Zanim zdecydujesz się na adopcję lub kupno kota, zapoznaj się z artykułami, blogami czy poradnikami na ten temat. Przekonaj się, czy na pewno będziesz w stanie opiekować się nim na dobre i na złe. Już na samym początku warto wiedzieć, ile kosztuje miesięczne utrzymanie zwierzęcia, jakie zabiegi pielęgnacyjne należy mu wykonywać, jak często i czym musisz go karmić i jak często trzeba się z nim umawiać na wizyty kontrolne w przychodni weterynaryjnej.

Adopcja kota to decyzja na następne kilkanaście lat, dlatego nie może być podejmowana pochopnie. To duża odpowiedzialność, dlatego zastanów się dobrze, czy jesteś gotowy. Porozmawiaj ze wszystkimi domownikami i ustal, czy wszyscy będą się angażować w pomoc i opiekę nad kotem.

Decydując się na adopcję kota, powinieneś wziąć pod uwagę swój tryb życia. Dorosłe koty i koci seniorzy są zazwyczaj bardziej opanowani niż kocięta, dlatego sprawdzą się w spokojnym i cichym domu. Kocięta natomiast mają dużą potrzebę zabawy, którą dzieci z chęcią zaspokoją podczas wspólnej aktywności.

Pamiętaj jednak, że nie wolno obarczać dzieci opieką nad kotem i zrzucać tego obowiązku tylko na ich barki. Kot to żywe zwierzę, a nie zabawka. Małe dzieci nie są na tyle odpowiedzialne, by mogły samodzielnie odpowiadać za żywą istotę. Pociechy mogą, a wręcz powinny karmić i opiekować się pupilem, ale to Ty zawsze musisz sprawdzać i nadzorować, czy wywiązują się ze swoich obowiązków.

  • Decyzję o adopcji kota należy przedyskutować ze wszystkimi domownikami. Upewnij się, że wszyscy chcą mieszkać z mruczkiem i będą się nim zajmować. Wytłumacz dzieciom, że wkrótce pojawi się kotek, którym będziecie się wszyscy razem opiekować, którego trzeba szanować i obchodzić się z nim bardzo delikatnie.
  • Zanim powitasz nowego czworonoga w domu, przygotuj najpierw wszystkie pomieszczenia. Posprzątaj nawet trudno dostępne kąty w mieszkaniu i przygotuj wyprawkę dla kota. Kup kuwetę, żwirek, miskę na jedzenie oraz drugą na wodę, dobierz odpowiednią do wieku karmę, drapak, posłanie i szczotkę do czesania sierści.
  • Jeśli masz już w domu jednego kota lub psa, zapoznaj się z procedurą zapoznawania zwierząt ze sobą. Początki mogą być trudne, dlatego zachowaj dystans między nimi, a następnie bacznie je obserwuj, gdy będą znajdowały się w tym samym pomieszczeniu.
  • Przyjedź po zwierzę z transporterem. Przyda się on także podczas przewozu pupila do przychodni weterynaryjnej. Zabierz ze sobą dowód tożsamości i gotówkę. Niektóre schroniska i fundacje mają określony cennik, dlatego warto się z nim zapoznać zanim przyjedziesz po kota. Inne placówki pobierają jedynie dobrowolną opłatę.
  • Jeśli nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie z opieką nad kotem, ale masz silną potrzebę pomocy, możesz skorzystać z opcji domu tymczasowego, adopcji wirtualnej lub zostać wolontariuszem w schronisku dla bezdomnych zwierząt.

Materiał pochodzi ze strony https://www.whiskas.pl/akademia-kociat