Zrozumieć koci świat

Postępowanie z kotem po adopcji

PIERWSZE DNI KOTA W DOMU PO ADOPCJI

Pierwsze chwile z kotem w domu mogą być trudne, dlatego musisz wykazać się cierpliwością. Nieśmiałe koty mogą chować się za meblami i nie wychodzić zza nich przez wiele godzin. Daj kotu czas na zaaklimatyzowanie się i nie rób niczego na siłę. Kot sam powinien zdecydować, kiedy i jak blisko Ciebie podejdzie. Z czasem przyzwyczai się do nowego miejsca i nie będzie się tak bardzo bać.
Koty to bardzo czyste zwierzęta, ale na początku zestresowanemu zwierzęciu może przytrafić się wpadka. Niektóre mogą też coś zniszczyć w domu, np. firankę czy zasłonę. Zdarza się to, jeśli ich uwaga nie zostanie skierowana w odpowiednim kierunku. Pamiętaj, by absolutnie nigdy nie karać pupila. Wychowanie polega na wzmacnianiu pozytywnych zachowań. Nagradzaj go, gdy ten załatwi się do kuwety lub będzie grzeczny podczas Twojej nieobecności, ale nigdy nie karz. Karą może być jedynie utrata spodziewanej nagrody, czyli w tym wypadku na przykład kociego smakołyku lub Twojej uwagi.

Zostaw pupilowi miskę ze świeżą wodą oraz miskę z pokarmem, gdy wychodzisz. Kotek powinien mieć także dostęp do różnych zabawek, którymi będzie mógł bawić się sam. Nieocenione będą na pewno kolorowe myszki czy piłeczki.

Pokaż zwierzęciu, gdzie znajduje się kuweta, gdzie jest miska z wodą i gdzie znajduje się druga z pokarmem. Pamiętaj, że pomiędzy miskami powinno się zachować odstęp przynajmniej 50 cm. Żadna z nich nie może też być w pobliżu kuwety.

Unikaj zmian przez przynajmniej kilka pierwszych tygodni życia kotka w Twoim domu. To nie jest najlepszy czas na remonty, nie przestawiaj mebli i nie urządzaj głośnych imprez. Te wszystkie zmiany mogą kotka dodatkowo zestresować. Daj mu czas, by ten się zaaklimatyzował. Jeśli planujesz remont, najlepiej przeprowadź go przed adopcją mruczka.

Materiał pochodzi ze strony https://www.whiskas.pl/akademia-kociat

Polecamy poczytać świetny poradnik jaki stworzył zespół schroniska NA PALUCHU